Gephi - All Day

Analiza utworów muzycznych z wykorzystaniem wizualizacji sieci

 

Jednym z bohaterów bardzo istotnego dla zjawiska mashup filmu “Rip: A remix manifesto” (znanego w Polsce pod tytułem “Kultura Remixu”)jest muzyk Girl Talk. Zajmuje się on miksowaniem utworów tworząc zupełnie nową jakość z zestawionych ze sobą, często kontrastujących (Rihanna/Black Sabbath) fragmentów.

 

 

 

Girl Talk oprócz regularnego grywania koncertów wydaje albumy, co jest dość niecodzienną    formą samorealizacji biorąc pod uwagę medium, z którym ma do czynienia. (copyright) Jego najnowszy album “All Day” odniósł do tej pory największy sukces podbijając nie tylko serca fanów, ale trafiając również w gusta krytyków muzycznych.

Postanowiliśmy bliżej przyjżeć się jego twórczości. Na początku natrafiliśmy na bardzo ciekawą stronę na której zostały przedstawione sample użyte na płycie all day. Przy jej pomocy w programie gephi stworzyliśmy grafikę przedstawiającą powiązania artystów mashupowanych w trzech pierwszych utworach.

Oto efekt naszej pracy:

 

Oprócz wypisania artysyów zdecydowaliśmy się na oznaczenie kolorami gatunków muzycznych, które reprezentują. Dominująca czerwień to rap/hip hop, żółty = rock/alternatywa , magenta odnosi się do soulu/r’n’b a niewielka ilość zieleni do popu/elektroniki.

Dzięki temu wykresowi możemy stwierdzić, że w trzech pierwszych utworach płyty All Day słyszymy sample 64 różnych wykonawców. Najchętniej wykorzystywanym rodzajem muzyki przez artystę jest rap, niewiele mniej r’n’b, znajdziemy tam również śladowe ilości rocka i popu.

Oprócz tego możemy prześledzić który wykonawca jest łączony z innym, i tak dowiadujęmy się że Girl Talk we wziętej pod lupę próbne najczęściej łączy Jay-Z z Black Sabbath i Ludacrisem, oraz Becka, Rihannę, Snoop Dogg’a, Pharrel’a, Wale’a i Jima Jones’a.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>