5344887703_fb084aaf89

Herbie Hancock-Analiza

Gregor Michael,Janet Jackson,Frank Zappa,Madonna,DJ Quik,2pac,J Dilla,N.W.A ,US3,co łączy tych  muzyków? Na pewno nie okres w,którym tworzyli ani gatunek, łączy ich muzyk ,który był dla nich inspiracją do tworzenia własnego brzmienia a mowa tu o :Herbercie Jeffreu “Herbie” Hancocku.

Herbi bo tak brzmi jego sceniczny pseudonim urodził się urodził się 12 kwietnia 1940 roku w Chicago.Jest uznawany za “cudowne dziecko muzyki”,od 7 roku gra na fortepianie a mając 11 lat zagrał w koncercie fortepianowym Mozarta z orkiestrą symfoniczną z Chicago.Mając 20 lat Herbie został zauważony przez trębacza Donalda Byrda, który zaprosił go do zespołu.Dwa lata później Herbie debiutuje albumem Takin’ Off,lansowany hitem: Watermelon Man,który doczekał się coverów oraz został samplowany przez wielu artystów hip-hopowych.W 1963 roku wraz z Milesem Davisem i Ronem Cartere stworzyli najsłynniejszy duet modern jazzu.W latach 70. Herbie Hancock opuścił kwintet jazzowy i zaczął poszukiwania nowych horyzontów w muzyce. Jazz fushion to właśnie w tym gatunku Hancock odnalazł się najbardziej,album Head Hunters jest jego bestsellerem,którego singiel Rockit stał się hitem nowo powstałej telewizji rozrywkowej MTV.

Herbie Hancock jest laureatem 14 nagród grammy oraz oscara,zrobił muzyke dla filmu “Round Midnight”.Jest jednym z największych pianistów modern jazzu.Od ponad trzydziestu lat tworzy on muzykę zarówno o charakterze czysto jazzowym, jak i będącą pod mniejszym lub większym wpływem popu, rapu i techno, w każdym z tych gatunków poruszając się z równą swobodą. Bez tego artysty dzisiejsza muzyka brzmiała by inaczej.

Analiza trendu

trend1Zauważamy znaczny wzrost w Lutym 2008 kiedy Herbie Hancock wygrał nagrodę Grammy na album roku.Ciekawostka jest wzrost zainteresowania w Listopadzie 2010 kiedy to muzyk odwiedził Polskę(Warszawę) by dać w Sali Kongresowej koncert.

Słowo Hancock spopularyzowało się również dzięki filmowi z 2008 roku(lipiec) .Film nie maił nic wspólnego z muzykiem prócz nazwy kojarzącej się z nazwiskiem muzyka.

Przeanalizujmy osobę Herbie Hancocka w literaturze.Początek zainteresowania tą personą datuje się na na 1960.Największe wzrosty zainteresowania możemy datować na 1985 i 2000 rok.

Analizując tweety ze świata nie dostrzegamy zbyt dużego zainteresowania muzykiem Herbie Hancock.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>